O výrobě


Při výrobě používáme následující výrobní postupy


Vakuová infuze

Tkanina se dle požadavků pokládá do formy a po zavakuování se pomocí technologických materialů a vakua prosytí pryskyřicí. Tento proces společně s kvalitními epoxidovými pryskyřicemi pro letecký průmysl zajišťují vysokou kvalitu a pevnost výsledného výrobku.


Kontaktní laminace

Tkanina se skládá do formy a zároveň se prosycuje pryskyřicí. Pro dosažení kvalitnějšího výrobku a optimálního prosycení tkaniny používáme vakuové odsávání.


Laminování prepregů

Prepreg je tkanina již předsycená epoxidovou pryskyřicí. Vytvrzení dílu vyrobeného z prepregu probíhá za vysoké teploty v peci nebo autoklávu. Hlavní výhodou prepregů je vysoký a stejnosměrný podíl vláknové výztuže, čímž dostáváme výrobek s výbornými mechanickými vlastnosmi.


Používané tkaniny pro výrobu dílů


Uhlíkové (karbonové) tkaniny


Pro naše výrobky používáme vysoce kvalitní tkaniny. Výrobky z tohoto materiálu se vyznačují vysokou pevností a velmi nízkou hmotností. Druh vazby vláken v tkanině určuje konečný vzhled výrobku a také má vliv na jeho fyzikální vlastnosti. Uhlíkové tkaniny máme k dispozici v následujících vazebních vzorech:


Karbon-kepr

karbon-kepr

Karbon-kepr-široké

karbon-kepr-sirokevlakno

Karbon-plátno

karbon-platno

TeXtreme

TeXtreme

Aramidové (kevlarové) tkaniny


Aramidová vlákna jsou zvláštní skupinou syntetických vláken, která jsou vzhledem k jejich chemickým vlastnostem obzvláště pevná a odolná vůči vysokým teplotám. Aramid zajišťuje velmi vysokou odolnost proti nárazům, oděru a je mnohem odolnější vůči zlomení. Aramidovou tkaninu máme k dispozici ve vazebných vzorech:


Kepr

Kevlar-kerp

Satén

kevlar-saten

Hybridní (karbon-kevlar) tkaniny


Tento materiál spojuje vlastnosti dvou tkanin – uhlíkového vlákna propleteného s kevlarovým vláknem. Karbon vyniká vysokou úrovní tuhosti a pevnosti, zatímco aramid poskytuje odolnost proti nárazu, oděru a zlomení. Hybridní tkanina se používá pro výrobky do náročných podmínek.


Kepr

hybridni-kerp

Plátno

hybridni-platno

Kepr

twaron


Barevné tkaniny


Tyto speciální tkaniny jsou vyrobeny spojením uhlíkového vlákna a barevného polyesterového vlákna. Barevné tkaniny dodají každému dílu úžasný a jedinečný vzhled. Barevné tkaniny jsou pouze ve vazbě kepr a třech různých barevných variantách:

Modrý karbon

morý-karbon

Zelený karbon

zeleny-karbon

Červený karbon

cerveny-karbon


Skelné tkaniny


Skelné tkaniny jsou stále jedním z nejčastěji používaných výztužných materiálů. Jsou odolné proti ohni a mnoha chemikáliím, ale mají nízkou odolnost proti trvalému namáhání a oděru. Skelné tkaniny používáme ve vazebných vzorech:


Kepr

kerp

Plátno

saten

Sekané vlákno

kerp